Naštěstí dnes již poměrně přesně známe potravní návyky volně žijících andulek. Na základě těchto informací výrobci vytvářejí krmné směsi, v nichž míchají semena různých trav a bylin. Základní směs krmení pro andulky má obsahovat:

45 % prosa - na barvě nezáleží, všechny obsahují přibližně sejné množství živin

30 % lesknice                                   

15 % loupaného ovsa, může být i neloupaný, obsahuje více živin a minerálů

5 % niger

5 % senegalské proso

Běžně se taková směs dá koupit ve zverimexu nebo na různých burzách exotického ptactva. Směs si samozřejmě můžeme namíchat i sami. Takto připravenou směs můžeme obohatit o vitamíny a minerálními látkami.

Krmná dávka této směsi je jedna polévková lžíce ráno a jedna večer. Není správné dávat andulce málo zrní, abychom jí ochránili před tloušťkou. Tlustí jsou ptáci jen tehdy, pokud jsou špatně krmeni a mají málo pohybu, anebo nejsou ničím zaměstnáni.

Andulka potřebuje samozřejmě denně čerstvou vodu. Voda z běžného vodovodu je dobrá, ale nesmí být příliš studená. Existují ve specializovaných obchodech i různé obohacené nápoje pro andulky.

Pokud má andulka těšit dlouhého zdraví, mít hezké peří a nebýt tlustá je nutné jí nabízet ovoce a zeleninu podle možností chovatele. Pokud pták nabízenou dobrotu nepřijme, nezoufejte. Nejprve se jí bud edotýkat zobákem a potom sebere odvahu a předloženou pochoutku ochutná. Neztrácejte trpělivost a nabízejte ovoce a zeleninu při každé možné příležitosti. Andulky jsou vždy nedůvěřivé ke všemu novému a neznámému.

Vhodná syrová zelenina

 

- čekanka

- mladé listy smetánky lékařské (pampeliška)

- mrkev

- nezralá kukuřice

- listy hlávkového salátu

- listy špenátu

 - cukety

                                   

 čekanka obecná                       smetánka lékařská                              špenát

 

 Vhodné syrové ovoce

- jablko

- hruška

- banán

- hroznové víno

- ananas

 - banán

 - mango

 - kiwi

- jahody

- maliny

 

 

 Naprosto nevhodné

- všechny druhy kapusty, brambory, zelené fazole, grapefrujt, rebarbora, švestky, avokádo

Ovoce a zeleninu nepředkládejte andulce přímo z lednice, ale při teplotě okolního prostředí a vždy předem omyjte vlažnou vodou a otřete do sucha. Je možno ptákům ovoce nebo zeleninu nastrouhat nebo oloupat.

K výše uvedené stravě patří také různé druhy trav a bylin, protože jsou podobné těm, které ptáci vyhledávají ve volné přírodě. Andulce můžeme doplnit stravu čerstvou bazalkou, kerblíkem nebo petrželí. Z louky potom můžeme sbírat nedozrálá nebo i dozrálá semena jednotetých trav (lipnice a pod.), smetánky lékařské, šťovíku lučního, srha říznačka a další.

  

                                              

                   lipnice luční                        srha říznačka                       šťovík luční

 

 

Minerální látky

Minerální látky jsou pro tělo všech ptáků naprosto nepostradatelné nejen pro stavbu a růst kostry, drápů, peří, ale i pro biochemické procesy celkového metabolismu. Jejich nedostatek snižuje odolnost ptáků k celé řadě onemocnění a může nepřiznivě ovlivnit rozmnožovací schopnost.

Nejdůležitějšími minerálními látkami jsou: vápník, sodík, fosfor, draslík, hořčík, chlór, železo, měď, mangan, kobalt, zinek, jód a voda. Všechny jsou obsaženy zejména v semenech zelených rostlin i když v různém množství, které závisí na stavu rostliny, půdních podmínkách a hnojení.

Vápník můžeme podávat ve formě minerálního kamene nebo sépiové kosti.

Sodík a chlór můžeme ptákům občas zamíchat do krmiva v podobě kuchyňské soli.

Je možné do krmiva pro ptáky zamíchat i některé vitamínové přípravky např. Vitakraft

Vitamíny

Nedostatkové vitamíny jsou především A, B, D a E. Ostatní jsou většinou zastoupeny v dostatečném množství v předkládané potravě.

Vitamín A        zvyšuje odolnost proti nemocem a infekcím, je obsažen v čerstvé zelenině jako je mrkev, vojtěška, žloutku (spolu s vitamínem D3) a v rybím tuku

Vitamín B        nejdůležitější jsou B1, B2, B6, B12. Ovlivňují především nervovou činnost, využití glycidů, tuků rostliných bílkovin. Ptákům je poskytujeme přidáním sušených kvasnic nebo ve formě syntetických přípravků rozpustných v pitné vodě.

Vitamín C        zvyšuje odolnost proti nemocím. Je osažen v semenech, zelenině, ovoci. Ptáci ho přijímají dostatečné množství v potravě.

Vitamín D        upravuje vzájemný poměr mezi vápníkem  a fosforem a jejich ukládání v tkáních. Je obsažen v zelených rostinách a také v kůži zvířat ve formě neúčiného provitamínu, který se aktivuje slunečními paprsky a mění se ve vitamín D. Proto je důležitý pobyt ptáků na slunci.

Vitamín E        má důležitý význam pro nervovou soustavu a podporuje plodnost. Ptákům ho poskytujeme v přirozené formě naklíčených zrnin, nebo přidáním několika kapek oleje z pšeničných klíčků do měkkého krmiva. 


Kontakt

Michal Burian

Kaliště 79
588 51 Batelov
okres Jihlava



Anketa

Líbí se Vám tyto stránky?

ano
58%
928

ne
36%
582

nevím
6%
95

Celkový počet hlasů: 1605


TOPlist