Třída: Ptáci
Řád: papouškovití (Psittaciformes)
Čeleď: kaduovití (Cacatuidae)
Druh: Korela chocholatá (Nimphicus hollandicus)
Výskyt: Austrálie
Velikost: 30-33 cm včetně ocasu
Hmotnost: 70-90g
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 3-7
Inkubace: 19-21 dní  2-3x ročně
Potrava: krmivo pro menší exoty, ovoce, zelenina
Cena: 100-250 Kč podle mutace

Stupeň ohrožení 

  

Málo dotčený

 

 

 

Korela chocholatá, tento středně velký papoušek, je pravděpodobně po andulce vlnkované dalším nejčastěji chovaným exotem u začínajících chovatelů. Oblíben je také i u zkušených a dlouholetých chovatelů. Korela patří mezi nenáročné patpoušky a patří k velmi dobrým a rychlým letcům. Korela chocholatá je nenáročná na potravu. přijímá všechny druhy prosa. oves i slunečnici. Velmi snadno se rozmnožuje. 

Samec je šedý, se žlutou hlavou a červenou ušní skvrnou. Letky jsou bílé, spodní strana ocasu černá. Samička má hlavu šedožlutou, přičemž ušní skvrna je matnější než u samce. Letky jsou šedobílé, spodní strana ocasu šedobíle příčně pruhovaná. Mladí ptáci vypadají jako samice. Vedle přírodního zbarvení byla v zajetí odchována celá řada mutací, například lutino, pastelová, straka, perlová nebo šedohlavá.

Korela je velmi mírumilovný a společenský pták, který dobře vychází i s jinými menšími druhy, například andulkou nebo zebřičkami. Jelikož je zdatným letcem, daří se jí dobře v protorné venkovní voliéře, kde může být chována celoročně s možností úkrytu. Dobře snáší teploty do -15°C, krátkodobě i do 20°C. Při nízkých teplotách je však dobré, aby měli k dispozici silnější bidla. Na silnějších bidlech si mohou nohy schovat pod peří a neomrznou. Kolely se dožívají 20-ti i více let.  

Chov a odchov v zajetí

 

Klec musí být jednoduchá, prostorná, praktická, snadno umyvatelná a vhodně umístěná. Pro korelu, kterou si chceme ochočit, si spíše vybereme klec menší. V té rychleji zkrotne a je pak přítulnější. Vyhovující jsou rozměry základny 40 x 35 cm a výškou 35 cm. Klec by měla být z pevného, nejlépe kovového materiálu. Dno má být výsuvné a snadno omyvatelné. Korele je nutné umožnit každý den prolet po místnosti. Nejvhodnější bidýlka jsou z tvrdého dřeva o různém průměru nebo využíváme větve nejedovatých stromů a keřů ( topol, bříza, líska, ovocné stromy).
Klec by měla být umístěna na světlém, vzdušném místě, bez nebezpečí průvanu. Korela se musí cítit bezpečně, někdy je lepší klec pověsit ve výši hlavy, cca 150 cm. V kleci nesmí chybět miska na krmení a na vodu.
Miska na krmivo by měla být hluboká, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám potravy. Na vodu se dnes již častěji používají automatické napáječky. Nesmíme zapomínat denně měnit vodu a napáječku proplachovat.

             
Velikost voliéry není nijak omezena. Korely jsou výbornými letci, proto by jim délka voliéry vyhovovala i 5 - 6 metrů, ale v praxi se spíše setkáme s délkou 2 metry a šířkou 1 m. Vyhovující výška voliéry je 2 metry. Vnitřní vybavení je podobné jako vybavení klece.
Korely jsou velmi snášenliví papoušci. Nejvhodnějšími spolubydlícími pro korely jsou andulky a zebřičky. Žádné závažné problémy se ale nevyskytují ani při chovu s dalšími ptáky.
V jejich domovině  jsou typické velké teplotní rozdíly mezi dnem i nocí. V noci klesají teploty k 0°C, denní teploty pak vystupují až ke 30°C. To vysvětluje jejich značnou odolnost vůči chladu. Když jsou mírné zimy bez větších mrazivých výkyvů, dají se držet ve venkovních krytých voliérách téměř celoročně.

Korely se všeobecně považují za papoušky začátečníků a je známo, že pravidelně hnízdí. To však pouze u vhodně sestavených párů. Ve většině případů k sobě oba ptáci přilnou na celý život.
Příprava k hnízdění korel není složitá. Hlavní důraz se klade na výživu. Pokud chováme pár ve venkovní voliéře a plánujeme první snůšku již na jarní dny, musíme začít již v polovině ledna s krmnou stimulací páru. Důležitá je výživná kondice samce i samice. Proto nešetříme s podáváním míchanic zeleného krmení, naklíčeného zrní, ale také přidáváme ovoce a zeleninu.
V polovině března dáváme do voliér budky nebo otevíráme stálé budky, které jsme na zimu uzavřeli.
Po prvním páření se asi za 10 dnů objeví první vejce. Samice pak snáší každý druhý den. Snůška většinou činí 3 - 7 bílých vajec. Korely jsou jediné z australských papoušků, které se při sezení střídají. Samec sedí většinu dne a samice v noci.
Po 18 - 21 dnech se líhne první mládě, další se líhnou obden. Mláďata jsou téměř holá se žlutým chmýřím.V době krmení mláďat je nutné poskytnout rodičům dostatek krmení.
Mladé korely vyletují za 3 - 4 týdny a někdy v té době již samice má v hnízdě další snůšku. Rodiče mláďata dokrmují ještě zhruba tři týdny po vylétnutí. Korely se chovají v různých barevných mutacích.

Pokud chceme docílit odchovu poskytneme korelám hnízdící budku o rozměru 25x25x35 cm (delkaxšířkaxvýška) s vletovým otvorem 7-8 cm.  otvor vyřízneme cca 2- 3 cm pod střechou budby. Budky mohou být prkeno, ale i stromové. Velmi důležité je umístit vletový otvor na opačnou stranu než je prostor s důlkem na hnízdění, aby samička při seskoku do hnízdí budky nedopadala do hnízdního prostoru s vajíčky nebo mláďaty. Dále j vhodné pod vletový otvor umístit stupínek o výšce cca 2-4 cm.Na dně budky je vhodné vysoustružit důlek, aby se vajíčka nerozkutálela a byla správně zahřívána. Budka by aké měla mít otevírací střechu nebo část předního čela pro kontrolu hnízdící samičky a mláďat a také pro snadnější čištění budky.Bidélko délky cca 12 cm, plus 2-3 cm dovnitř budky. Pokud hnízdící budky budete vyvěšovat ve volíéře je lepší kontrola z čela budky, vzhledem k tomu, že budka visí co nevíše u stropu a tudíž může být kontrola z vrchní strany budky trošku problém. Při výrobě dvířek z čelní nebo boční strany nezapomínejte na ponechání spodního rantlu cca 2 cm ode dna budy, aby se při otevření nevykutálely vajíčka ven. Pokud věšíme více jak jednu budku, vždy je zavěšujeme do stejné úrovně, jinak korely budou svádět boje nejvyšší pozici!!! Ale v podstatě se dá říci, že korely zahnízdí prakticky v jakékoliv budce.

 

 

 

 

 

 

 

 


Kontakt

Michal Burian

Kaliště 79
588 51 Batelov
okres Jihlava



Anketa

Líbí se Vám tyto stránky?

ano
58%
929

ne
36%
583

nevím
6%
95

Celkový počet hlasů: 1607


TOPlist